YANGIN SÖNDÜRME

  • CL-215
  • CL-215

Türkiye'nin Tek Havadan Yangın Söndürme Filosu

Gökçen Havacılık yangın söndürme filosunda yer alan sabit kanat hava araçları Dromader ve Bombardier tipi uçakları ile döner kanat hava araçları ve tecrübeli teknik personeliyle Avrupa'nın en büyük özel yangın söndürme filosu olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin tek Avrupa'nın en büyük havadan yangın söndürme filosuna sahip olan Gökçen Havacılık envanterinde yer alan, 11 adet M-18 Dromader, 2009 yılında bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardier, toplam da ise 20 yangın söndürme uçağı ile, yurtiçi ve yurt dışında meydana gelebilecek, sanayi, orman, şehirlerde meydana gelebilecek olası bir yangın durumuna havadan müdahale edebilmektedir.


25 yıldır görev başında!

Gökçen Havacılık, TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 25 yıldır yaklaşık 17 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2000'in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir.

Gökçen Havacılık Yangın Filosu, gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.

Gökçen Havacılık Yangın Söndürme